Performance Swimming in Kirklees

Club News

Middlesbrough Christmas Meet – Sat 8th- Sun 9th December 2018

Middlesbrough Christmas Meet - Sat 8th- Sun 9th December 2018

The Neptune Centre, Middlesbrough Short Course Level 3 Competing- NP and SP BOK achieved-  17 Gold, 13 Silver, 11 Bronze and an additional 43 top 8 places Gold- – Alexandra Woodhead, Brandon Cartwright (2), Emily Hirst (4), James Plant (2), Luke Clegg (3), Ruby Knight (5) Silver- Alexandra Woodhead, Brandon Cartwright, Emily Hirst, James Plant (2), Luke Clegg, Martha Hirst (3), Neve Locke, Ruby Knight (3). Bronze- – Amelia Jones, Brandon Cartwright (2), Freya Charlesworth (2), Hannah Clegg (2), James Plant, Martha Hirst (2), William Knight. Additional top 8 Places-– Alexandra Woodhead, Amelia Jones (4), Emily Hirst (4), Emma Webb (2), Freya […]

Read more

Stockport Metro November Meet- Fri 16th- Sun 18th November 2018

Stockport Metro November Meet- Fri 16th- Sun 18th November 2018

Life Leisure Grand Central, Stockport Short Course Level 2 Competing- SP BOK achieved 3 1st places, 10 2nd places, 7 3rd places and an additional 23 top 8 places (No Medals are awarded at Stockport Metro Nov Meet) First- -Chloe Hirst (2), Ruby Knight. second-– Martin Smith, Milly Boulding (5), Ruby Knight (4). Third- – Brandon Cartwright (2), Chloe Hirst (3), Martin Smith, Ruby Knight. Additional top 8 Places- – Adam Law, Alexandra Woodhead, Avril Bowler (3), Chloe Hirst, Emily Brook, Emily Hirst (2), Martin Smith (5), Milly Boudling (3), Niamh Boulding, Rebecca Thornton (2), Ruby Knight (3). Thank you […]

Read more

Wigan Best Future Stars 8th Open Meet- Fri 16th- Sun 18th November 2018

Wigan Best Future Stars 8th Open Meet- Fri 16th- Sun 18th November 2018

Wigan Life Centre, Wigan Short Course Level 2 Competing- NP and JP1 BOK achieved 7 Gold, 7 Silver, 13 Bronze and an additional 49 top 8 places Gold- Anya Locke, Daniel Jackson (3), Luke Smith (3). Silver-  Edith Hodgson, Eva Knight, Jack McClelland, Luke Clegg, Samuel Jackson, Yonas Mekonen (2) Bronze- Brody Clark, Daniel Jackson, Edith Hodgson, Emily Oliver, Eva Knight (2), Isabel Farmer,Jack McClelland, Luke Clegg, Nathan Cox, Samuel Jackson, Yonas Mekonen (2). Additional top 10 Places- Anya Locke (4), Brody Clark (5),  Edith Hodgson (2), Emily Oliver (2), Eva Knight (2), Hannah Pridgeon, Henry King, Isabel Farmer, Jack McClelland (4), […]

Read more

Disability Squad attend Y&H Regional competition

Disability Squad attend Y&H Regional competition

Our annual trip to Harrogate Hydro pool on Saturday 10th November yet again brought us success and no doubt the loudest cheering supporters. We were delighted to introduce our newest member to the team, Joe Davies.  Joe’s debut earned him a silver and a 4th place, well done Joe.   Yet again the team surpassed all our expectations with every swimmer achieving a medal along with personal bests from several of the team.  Our young adults once again amazed us and entertained us (lots of “flossing”  from our swimmers on poolside).  Well done team BOK.

Read more

Senior Squad Camp- Majorca 2018

Senior Squad Camp- Majorca 2018

Senior squad had a training week in Majorca during October half term- Looks like it was a good week and even had chance for a Halloween  fancy dress night! Thank you to Michelle Hirst and Louise Boulding for planning and Team Mangering the camp and of course to Richard Swystun – Head Coach.  

Read more

Swim England North East Region Short Course Championships 2018 ( Age group and Open)

Swim England North East Region Short Course Championships 2018 ( Age group and Open)

Ponds Forge,  Sheffield BOK achieved- 3 Silver and 2 Bronze medals and an additional 24 top 10 positions. Read on for more details

Read more

National Masters Medal Haul

National Masters Medal Haul

A good weekend for the Master Swimmers who took part in the Nationals in Sheffield Gold 100m Back and 200 m Back Carolyn Irving 50 m Breast – Sally Shields Silver 100m Breast – Sally Shields Bronze 100m Fly and 50m Fly – Susan Teale 50m Back – Carolyn Irving 200m Back – Stephen Bottomley   There was a number of excellent swims from: Beatrix Langara -50m Breast -7th, 200m breast -6th, 100m Breast -5th Caroline Marsh -50m Breast -8th, 100 IM -7th, 100m Breast -6th Susan Teale -100m Free -5th and 50m free 4th Stephen Bottomley – 1500m -4th, […]

Read more

Yorkshire Winter Competition- 20th & 21st October 2018 Upper Age Groups

Yorkshire Winter Competition-  20th  & 21st  October 2018  Upper Age Groups

Ponds Forge , Sheffield Short Course Level 2 Competing- All Qualifiers   BOK achieved 9 Gold, 12 Silver, 8 Bronze and additional 38 top 10 places Gold- Chloe Hirst (5),Luke Smith, Milly Boulding (3). Silver- Adam Law (3), Avril Bowler (4), Chloe Hirst (2), Luke Smith, Milly Boulding (2). Bronze- Chloe Hirst (2), Georgina Wright (3), Jacob Grierson, Luke Smith, Milly Boulding. Additional top 10 Places- Adam Law (5), Alexandra Woodhead, Brody Clark (5), Emily Brook (4), Emily Hirst, Finlay Addy-Child Georgina Wright (2),Holly Pearson (3), Jacob Grierson (3), Libby Grayson, Luke Clegg, Luke Smith (3), Martha Hirst, Martin Smith […]

Read more

NER Master Results and Records

NER Master Results and Records

The BOK Masters results at the NER meet held at Harrogate on 23rd September can be found using the link below. https://www.swimmingresults.org/mastersdata/results/?y=2018&v=4&c=5D109D27-E67F-4841-BB1A-BECB5B28DCBD&cl=Borough+of+Kirklees+SC The following were new BOK Masters records :-   Mens 400m freestyle 45-49yrs Sean O’Flaherty               4.58.83 old rec Keith Grimshaw        5.33.16   2002 Mens 200m freestyle 40-44yrs Stewart Worthy                2.11.75 old rec Martin Andersen       2.16.96   2015 Mens 200m breaststroke 40-44yrs Stewart Worthy                2.45.15 old rec Kevan Brown           2.46.82   2001 Mens 100m breaststroke 40-44yrs Stewart Worthy                1.15.57 old rec Kevan Brown           1.16.02   2002 Ladies 100m […]

Read more

News

By using this website you agree to accept our Privacy Policy and Terms & Conditions